Ime leta po izboru Vala 202 je postal Primož Velikonja, pobudnik in vodja akcije, v kateri ekipa reševalcev kočevskega zdravstvenega doma že več kot desetletje dvakrat mesečno brezplačno izobražuje gasilce, policiste in druge, ki se želijo naučiti, kako pomagati pri zastoju srca.
»Vé, kaj je življenje, življenje drugega, ko ga držiš dobesedno v rokah, v trenutkih, ko je črta med življenjem in smrtjo najtanjša. Reševal je z avtomobili, motorjem, s helikopterjem, s precej domišljije pa že v zapuščenem gozdarskem kombiju. Reševanje in življenja že več kot desetletje predaja v roke številnih drugih in smelo načrtuje vrhunski izobraževalni center. Njegova zgodba pripoveduje, da je lahko življenje že reševanje sámo. Naše ime je reševalec, reševalec življenj,« je ob razglasitvi povedal odgovorni urednik Vala 202 Mirko Štular.
"To je izjemna motivacija. Zahvaljujem se vsem izjemnim kandidatom za zaupanje, predvsem pa bi se rad zahvalil svoji ženi, ki mi ves ta čas stoji ob strani in me podpira pri projektih, zahvalil bi se celotni ekipi, ki me podpira, ekipi prijateljev, to je timsko delo. To je res izredna motivacija za naprej, da zadevo razširimo in vzpostavjamo, da bo vsak državljan Slovenije znal prepoznati, kaj je to srčni zastoj." pa je povedal Primož Velikonja, ob prejemu slike akademskega slikarja Borisa Zaplatila.
Voditelja prireditve sta bila Anja Hlača Ferjančič in Maje Valerij. Finalisti so prejeli vprašanje enega izmed nominirancev za ime leta iz preteklih let: Petre Greiner, Petre Majdič, Nine Kozorog, Petra Prevca, Petra Slatnarja, Jureta Poglajena, Jana Golje, Draga Misleja – Mefa, Anite Ogulin, Filipa Flisarja, Erika Breclja in Darka Đurića.
V ekskluzivnih glasbenih nastopih so se predstavili: skupina Indigo s skladbama Vesna in Tih deževen dan, pri kateri se je pridružil tudi Cole Moretti, ter Miha Guštin, Matevž Šalehar, Rudi Bučar, Gregor Strasbergar in poseben gost Aleksander Mežek, ki so skupaj predstavili priredbo skladbe Julija.
Režiser prireditve je bil Nejc Levstik, scenografka Greta Godnič, oblikovalec luči Črt Birsa, portrete nominirancev in grafično podobo prireditve je oblikoval Maj Valerij, zvok Vjekoslav Mikez, predstavitve nominirancev pa je pripravila Maja Žiberna, novinarka Studia City, ki je vse leto pripravljala potrete mesečnih zmagovalcev.
Nominiranci za ime leta 2018
Ime januarja je Igor Zupan, kardiolog Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani, v katerem so prvi v tem delu Evrope sedmim bolnikom vstavili najmanjše srčne spodbujevalnike na svetu. »Zdaj imamo vso tehnologijo za spodbujanje srca, ki jo imajo drugod po svetu, brez izjem,« je dodal. Spodbujevalnik Micra vstavijo v srce brez kirurškega reza, skozi veno v dimljah.
Za ime februarja so poslušalci izbrali Bojana Gantarja, direktorja Alpine, žirovskega obutvenega podjetja, ki je odkupilo blagovno znamko propadlega tržiškega čevljarskega velikana Peko.
Ime marca je po izboru poslušalcev postal Primož Velikonja, pobudnik in vodja akcije, v kateri ekipa reševalcev kočevskega zdravstvenega doma že več kot desetletje dvakrat mesečno brezplačno izobražuje gasilce, policiste in druge, ki se želijo naučiti, kako pomagati pri zastoju srca.
April je zaznamoval Primož Roglič, slovenski kolesar, ki je dosegel največji uspeh svoje kariere – zmagal je na dirki po Baskiji.
Ime maja je Miha Kos, vodja Hiše eksperimentov, kjer z inovativnostjo pri spodbujanju ustvarjalne radovednosti otrok in mladih, že več kot 20 let skrbi za neprecenljiv prispevek k promociji znanosti. Za številne dejavnosti ga je z medaljo za zasluge odlikoval tudi predsednik republike.
Za ime junija so poslušalci izbrali Jožeta Weissa, poveljnika črnomaljskega štaba Civilne zaščite, ki je koordinirala obsežno akcijo pomoči vsem prizadetim v neurjih, ki so prizadela Črnomelj in okolico. Klicu na pomoč se je solidarno odzvalo približno 3000 gasilcev iz 14 slovenskih gasilskih regij, gasilci iz Karlovca ter drugi prostovoljci, ki so zaščitili ali pomagali pri prvi sanaciji kar 1100 prizadetih objektov.
Jernej Kenda, vodja festivala Gora rocka, ki ga na Šentviški planoti nad Tolminom sooblikuje več kot 250 prostovoljcev in domačinov in vsako leto zaznamuje poletno festivalsko dogajanje, je postal ime julija.
Ime avgusta je Tomo Novosel, direktor neodvisnega mednarodnega festivala kratkega filma SHOTS, ki je tako Slovenj Gradec kot Koroško postavil na filmski zemljevid sveta. Festival izstopa tako po kakovosti, sodi med 20 najboljših filmskih festivalov v Evropi, kot po številu obiskovalcev, saj si je filme ogledalo več kot 1800 ljudi.
Ime septembra je postala Polona Lah, vodja projektov v Domu Danice Vogrinec v Mariboru, kjer so to poletje organizirali odlično obiskano počitniško varstvo za več kot sedemsto otrok, upokojenci pa so svoj dom deset tednov delili z najmlajšimi. »Otroci so starejše stanovalce doma učili uporabljati računalnike in pametne telefone, starejši so otroke učili igre iz preteklosti. Razvila se je harmonija. Stanovalci so se veselili vsakega dne.«
Ime oktobra je postal Uroš Ahčan, kirurg, ki je v karieri dosegel vse, kar je v medicini sploh mogoče doseči. Pod njegovim vodstvom mu je z ekipo v UKC Ljubljana uspel še en izjemni dosežek. S 3D-modelom so naredili nov nos iz kosti in mehkih tkiv iz podlakti, ga tam pustili en mesec, nato pa ga prestavili na obraz pacientke.
Ime novembra je postala Nina Fokter Dovnik, specializantka na oddelku za onkologijo UKC Maribor, ki je na specialističnem izpitu dosegla največje možno in hkrati najvišje število točk med 360 kandidati z vsega sveta.
David Gale, reševalec na reševalni postaji Škofja Loka, ki je na zasebni vožnji v Ljubljani opazil osebo s srčnim zastojem, nemudoma ukrepal in s pomočjo defibliratorja še pred prihodom reševalne ekipe, rešil človeško življenje, je ime decembra.