Osrednja prireditev ob 77. obletnici dražgoške bitke pri spomeniku v Dražgošah.
Dražgoška bitka je ena večjih bitk med drugo svetovno vojno v Sloveniji. Potekala je med 9. in 11. januarjem 1942 v vasi Dražgoše in je omajala mit o nepremagljivosti nemške vojske.
40. spominskega pohoda Po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni se je udeležilo 312 pohodnikov, v vseh štirih desetletjih pa so našteli že 11.100 udeležencev. Rekreativni pohod iz Železnikov prek Ratitovca pa je v dveh desetletjih privabil okoli 3000 pohodnikov.
Dražgoška bitka, je potekala med 9. in 11. januarjem 1942, je bila ena večjih bitk med drugo svetovno vojno v Sloveniji. V zgodovinskem spominu je bil to prvi veliki upor na naših tleh. V bitki je padlo devet partizanov. Nemci so po njej pobili 41 domačinov in požgali vas.
Dražgoše so manjše naselje na južnih terasastih pobočjih Jelovice pod Dražgoško goro. Spadajo v občino Železniki in so od Železnikov oddaljene približno šest kilometrov. Ležijo ob cesti, ki povezuje Selško dolino s Kranjem in Kropo. Naselje je znano predvsem po bitki iz druge svetovne vojne med Nemci in partizani iz Cankarjevega bataljona, ki je potekala med 9. in 11. januarjem leta 1942. Nemci so po koncu boja vas požgali, ustrelili talce, ostale pa izgnali. V spomin na ta dogodek so leta 1976 postavili spomenik na mestu, ki ga je videti daleč iz doline. V spodnjem delu spomenika je prostor s spominsko ploščo in z reliefi okrašeno bronasto kostnico s posmrtnimi ostanki dražgoških žrtev. Pri sestopu do spomenika je v polkrogu narejen mozaik Ive Šubica s prizori dražgoške bitke in bitke na Mošenjski planini, kamor se je Cankarjev bataljon umaknil. V začetku januarja se vsako leto v počastitev bitke odvijajo prireditve Po stezah partizanske Jelovice. V Domu Cankarjevega bataljona v Brunarici ob glavni cesti si je možno ogledati spominsko zbirko dokumentov in predmetov.
Slavnostni govornik je bil predsednik DZ in stranke SD Dejan Židan. Nekaj tisoč zbranih je negovoril tudi predsednik Organizacijskega komiteja za prireditve Po stezah partizanske Jelovice Ladislav Lipič. Prišel je tudi predsednik republike Borut Pahor, minister za obrambo Karl Erjavec, ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, minister za kulturo Dejan Prešiček, nekdanji predsednik Milan Kučan, predsednik Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Tit Turnšek, evropsolanka Tanja Fajon, evroposlanec Igor Šoltes, župan Ljubljane Zoran Janković, župan Železnikov Anton Luznar, poslanci Andrej Rajh, Miha Kordiš, Violeta Tomić, generalni sekretar stranke SAB Jernej Pavlič, in mnogi drugi.